„Ago” Agostini – włoski mistrz motocykla

Giacomo 'Ago' Agostini to Włoch, który zasłynął jako jeden z najważniejszych motocyklistów świata, stanowiąc na pewno wybijającą się postać wśród reprezentantów Italii. Przez osiem razy Agostini był mistrzem świata w kategorii 500 cm3. Dziś nadal rozwija swoją karierę, jednak obecnie w MotoGP. Kiedy zaczął działać w sporcie na poważnie i z czego to wynikało? Sprawdź poniżej – pokrótce opiszemy najważniejsze momenty jego kariery.
Agostini to włoski wyjadacz, jeżeli chodzi o zdolność kierowania motocyklem. Pierwszy raz wystartował on na dwupojazdowym sprzęcie w latach 1964. Generalnie od tego czasu co roku startował w Motocyklowych Mistrzostwach Świata, a co za tym idzie trwało to nieprzerwanie do 1977 roku. Obowiązywały go w tym przedziale wiekowym dwie klasy – 500 cm3 oraz 350 cm3.

Biorąc pod uwagę to, jak wiele tytułów Agostini zwany Ago ma już zdobytych na swoim koncie, okazuje się on jednym z najbardziej popularnych motocyklistów. W historii mistrzostw świata nie ma drugiego takiego przedstawiciela słonecznej Italii, który miałby aż tak spektakularną karierę. Ogólnie rzecz biorąc, Agostini może poszczycić się piętnastoma tytułami mistrzowskimi i w zasadzie stał się reprezentantem Włoch w każdej dostępnej kategorii. Za czas jego debiutu przyjmuje się okres między 1968 a 1972 rokiem. Wtedy to jego triumf obejmował obie klasy. Na podium stanął dokładnie 159 razy! Zwycięstwa notowane we wszystkich kategoriach to ponad 120 wyróżnień! Wśród zaszczytnych tryumfów może on także pochwalić się dziewięciokrotną pole position oraz najszybszym zakończeniem okrążeń przez ponad sto dziesięć razy. Agostini nie tylko jest znany w świecie branży motocyklowej, ale również w wyścigach samochodowych.
Autor: