Valentino Rossi – mistrz dwóch kółek

Wśród światowej sławy motocyklistów, którzy zasługują na wyróżnienie podczas charakterystyki tej dziedziny sportowej oraz jej reprezentantów, w głównej mierze zasługuje na uznanie powszechnie znany przez fanów motoryzacji Valentino Rossi. Jest to Włoch, któremukołki producent na zamówienie udało się uzyskać tytuł mistrza świata aż dziewięciokrotnie.
Valentino Rossi rozpoczął swoją karierę wraz z początkiem lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia. W 1993 roku zasłynął na Mistrzostwach Włoch, z kolei rok później mógł już poszczycić się tytułem mistrza. W roku 1995 reprezentował swój kraj w Mistrzostwach Europy, gdzie także stał na podium, zajmując trzecią pozycję. Do Mistrzostw Świata nie przygotowywał się zbyt długo, gdyż z Włoskich Mistrzostw przeskoczył na międzynarodowe prestiżowe zawody już w 1996 roku.

Zadebiutował na Cagivie podczas gdy w pierwszych latach 2000 roku przerzucił się na jazdę na Ducati. Wyniknęło to przede wszystkim z tego, że do 2004 roku współpracował z Yamahą, a w sezonie 2010 ostatecznie tę współpracę zakończył. Ogólnie rzecz biorąc pierwsze lata jego sportowej aktywności w branzy motoryzacyjnej okazały się dla Valentino zdecydowanie najlepszym okresem jego sportowych sukcesów. Pewnego rodzaju przestój w spektakularnych zwycięstwach zanotował między 2011 a 2012 rokiem. Stanął wówczas na podium, ale tylko parę razy i w dużo mniej prestiżowych wydarzeniach sportowych. Po 2013 roku znowu współpracował z zespołem Yamaha. Valentino Rossi jest porównywany z innymwanny ogrodowe włoskim mistrzem dwóch kółek, to jest Marco Simoncelli, o którym także wspomnimy w niniejszym wirtualnym poradniku.
Autor: