Valentino Rossi – mistrz dwóch kółek

Wśród światowej sławy motocyklistów, którzy zasługują na wyróżnienie podczas charakterystyki tej dziedziny sportowej oraz jej reprezentantów, w głównej mierze zasługuje na uznanie powszechnie znany przez fanów motoryzacji Valentino Rossi. Jest to Włoch, któremu udało się uzyskać tytuł mistrza świata aż dziewięciokrotnie.
Valentino Rossi rozpoczął swoją karierę wraz z początkiem lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia. W 1993 roku zasłynął na Mistrzostwach Włoch, z kolei rok później mógł już poszczycić się tytułem mistrza. W roku 1995 reprezentował swój kraj w Mistrzostwach Europy, gdzie także stał na podium, zajmując trzecią pozycję. Do Mistrzostw Świata nie przygotowywał się zbyt długo, gdyż z Włoskich Mistrzostw przeskoczył na międzynarodowe prestiżowe zawody już w 1996 roku.

Zadebiutował na Cagivie podczas gdy w pierwszych latach 2000 roku przerzucił się na jazdę na Ducati. Wyniknęło to przede wszystkim z tego, że do 2004 roku współpracował z Yamahą, a w sezonie 2010 ostatecznie tę współpracę zakończył. Ogólnie rzecz biorąc pierwsze lata jego sportowej aktywności w branzy motoryzacyjnej okazały się dla Valentino zdecydowanie najlepszym okresem jego sportowych sukcesów. Pewnego rodzaju przestój w spektakularnych zwycięstwach zanotował między 2011 a 2012 rokiem. Stanął wówczas na podium, ale tylko parę razy i w dużo mniej prestiżowych wydarzeniach sportowych. Po 2013 roku znowu współpracował z zespołem Yamaha. Valentino Rossi jest porównywany z innym włoskim mistrzem dwóch kółek, to jest Marco Simoncelli, o którym także wspomnimy w niniejszym wirtualnym poradniku.
Autor: prawnik Wrocław opaliński