Zmagania motocyklowe i prestiżowe imprezy motoryzacyjne

Wśród najpowszechniejszych przedsięwzięć sportowych o charakterze motoryzacyjnym warto wspomnieć o Motocyklowym Grand Prix Wyspy Man a także World Superbike. Czym się one charakteryzują i na czym polegają? Sprawdź poniżej.
W zakresie Motocyklowego Grand Prix pierwszym wydarzeniem tego rodzaju były zmagania o Grand Prix Wyspy Man, co było natomiast realizowane jako wyścig inicjujący prestiżowe i spektakularne show w tym wydaniu. Odbywało się ono w kategoriach takich jak klasa 250 cm3 pojemności, 350 cm3 oraz 500 cm3. Ostatnią uznano za kluczową i było tak nieprzerwanie do 2001 roku, kiedy to zastąpiona została ona inną kategorią, a mianowicie klasą MotoGP. Natomiast, jeżeli chodzi mistrza kierownicy motocyklowej, to jako ojciec motoryzacji w tym mistrzowskim wydaniu od zawsze uznawany jest Leslie Graham. Pochodzi on z Wielkiej Brytanii.

Czym się cechują te zawody w praktyce i dlaczego są one aż tak ważne? Przede wszystkim dlatego, iż organizowane są na międzynarodową skalę.
World Superbike, a więc Mistrzostwa Świata Superbików to wysokiej klasy zmagania motoryzacyjne, jakie opierają na organizowaniu przez Federację Motocyklową. Są to prestiżowe mistrzostwa, jakie odbywają się z wykorzystaniem motocyklu czterosuwowych i te z kolei stanowiąc pojazdy motoryzacyjne tworzone wyłącznie seryjnie. Na dziś dzień, poza wspomnianą wyżej World Superbike, do popularnych imprez motocyklowych zalicza się tez MotoGP oraz SGP i EWC. Jeszcze innym rodzajem wydarzenia jest Moto2 oraz Moto3, o których więcej wspomnimy w dalszych fragmentach.
Autor: