Przepisy dla motocyklistów

Kupując motocykl, musisz mieć świadomość, że tak jak do ruchu drogowego stricte samochodowego, tak również i do zwolenników dwukołowych motocykli stworzone zostały odpowiednie wymogi oraz przepisy. Poniżej przedstawimy kilka najważniejszych z nich, których nie można nie wziąć pod uwagę zasiadając za kierownicą motoru.
Przede wszystkim warto mieć na względzie fakt, że motocykliści są regulowani przepisami jakie wprowadzone zostały przez Ministerstwo Infrastruktury. Mowa tu między innymi o wymogach dotyczących rozporządzenia odnośnie oświetlenia obowiązkowego sprzętu motocyklowego. Brane są tu pod uwagę zwłaszcza warunki techniczne pojazdów oraz ich wymaganego wyposażenia. Rozporządzenie wskazuje na przykład na to w jakim miejscu powinny znaleźć się wszystkie światła oraz gdzie rozplanowane mają być światła mijania, światła hamowania, światła długie, światła oświetlające tablicę rejestracyjną, kierunkowskazy.

Do tego dochodzą również światła odblaskowe i pozycyjne. Jeżeli mowa o odblaskowych światłach to inne niż trójkąty, czyli dodatkowym oświetleniem mogą być w przypadku motocykla przykładowo światła przeciwmgłowe – zarówno przednie, jak i tylne. Dodatkowo, warto również wspomnieć o tym, ż przydatne są światła do jazdy w ciągu dnia. Niezbędną odzieżą motocyklisty okazuje się z kolei kask i odzież. Absolutnie zabronione jest jeżdżenie bez kasku. Odblaski powinny również uwzględnione na ubraniach. Warto też mieć ochroniacze, rękawiczki, które będą miały stosowne wzmocnienia na palcach i całe buty.
Autor: